Twitter, Instagram ve Facebook hesabı çalmak suç mu? Cezası nedir? Hack suç mu?

Twitter, Instagram ve Facebook hesabı çalmak suç mu? Cezası nedir? Hack suç mu?

Son zamanlarda Facebook, Instagram, Twitter gibi hesapların çalınması çok fazla gündemde. Birçok kullanıcı bu durumdan mustarip olmuş durumda. Kötü niyetli kişiler, sosyal mühendislik olarak tabir edilen bir nevi dolandırıcılık yöntemi ile ya da çeşitli yazılım, uygulama veya sahte sayfalar ile kullanıcıların hesaplarını çalmaktadırlar. Türkiye de uzun zamandır bu konular hakkında çalışmalar yapılmaktadır ve bilişim suçları kapsamındadır.

Neden hesap çalınır?

Bu tür sosyal medya hesaplarının çalınma sebepleri genellikle ego tatmini ya da kıskançlık gibi sebeplerden doğmaktadır. Kullanıcılar küçük araştırmalar sonucunda hacking olarak anlatılan ama aslında sadece basit işlemlerle hesapları çalabilmektedir. Hesap çalmanın cazibesinin yanında kişisel tatmin veya intikam gibi sonuçları doğurur. En çok karşılaşılan hesap çalma sebepleri eski sevgili, reddeden platonik aşk, sevilmeyen ve gıcık olunan arkadaş ile oyun kullanıcıları olmaktadır.

Hesap çalınmaması için neler yapılır?

Bilgisayar ve telefonunuza anti virüs programı yükleyin.

Bilmediğiniz ve tanımadığınız kişilerden gelen sayfalara giriş yapmayın.

Tanıdığınız kişilerden gelen sayfalara bile dikkatli olarak girin çünkü o kişinin hesabı ele geçirilerek sizi kandırmaya çalışılıyor olabilir.

Şüpheli ve tanımadığınız arkadaşlık istekleri gibi durumlarda özel bilgilerinizi paylaşmayın.

Virüs yöntemiyle hesabınızı çalamayan kişiler genellikle sizle tanışarak gizli sorunuzun cevabını öğrenmeye çalışır ve hesap şifrenizi bu şekilde değiştirir.

Takipçi kasma, beğeni arttırma gibi hile uygulama ve sitelerine bilgilerinizle giriş yapmayın. Özellikle sayfa açıldığında bilgileri girmeniz gereken kutucuklar varsa çok büyük ihtimalle hesabınızı çalmaya çalışırlar.

Hesap çalma suçu ne kadar? Kaç yıl?

Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

Hesap üzerinde şifre değişikliği, fotoğraf silme, o kişi adına mesajlaşma suçları nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değiştirilirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Yani bir kişinin hesabını çalmış iseniz, emniyetin bilişim konusunda uzman ekibi tarafından takibe alınırsınız. En kısa zamanda işlemiş olduğunuz suça göre baskın ya da tebligat yöntemiyle mahkemeye çıkartılırsınız. Mahkeme kararına göre cezalandırılırsınız.

Instagram, Twitter, Facebook hesabım çalındı ne yapmalıyım nereye şikâyet edeceğim diyorsanız. Savcılığa giderek şikâyette bulunun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.